PIC Uçuş

Pilot In Command uçuşları  EASA – PIC

EASA Pilot in Command (PIC), Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) aldıktan sonra Avrupa’da Ticari pilotluk eğitimine devam edebilmek için gerekli uçuş saatini sağladığınız, uçuş saatini doldurduğunuz, uçuş yeteneklerini geliştirdiğiniz , TEK BAŞINIZA (SAFETY PILOT ile de olabilir ) yaptığınız uçuşlardır.

Şöyle düşünün bir Renault araba kiralamaya karar verdiniz. Oto kiralayan kişi size B tipi ehliyetinizi soracaktır. Ama siz Renault kiralamaktan son anda vazgeçip çok lüks ticari bir karavan kiralamaya karar verdiniz. Oto kiralayıcı bu sefer size ticari ehliyetiniz var mı diye sordu siz de sadece B tipi ehliyetim var dediniz.

“Bir dakika, önce Renault arabayı kirala biraz kullan iyice araba sürme yeteneklerini geliştir pekiştir sonra ticari ehliyetini al sonra bu lüks ticari aracı kiralayabilirsin.” diyecektir.

Hikayemizde B tipi ehliyet (Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)), Ticari Ehliyet (Ticari Pilot lisansı – EASA – Commercial pilot licence CPL (A)) Ticari Ehliyet alabilmek için sürüş teknik/yeteneğinizi geliştirdiğiniz kısım ise Pilot in command (PIC)’dir.

PIC neden gereklidir ?

Çünkü Ticari Pilot lisansı (EASA – Commercial pilot licence – CPL (A)) alabilmeniz için doldurmanız gereken, eğitimlerinin dışında uçuş saatleri vardır. 150 saat uçuş saati olmadan EASA – Commercial pilot licence – CPL (A) lisans eğitimini başlatamazsınız. Ayrıca 200 saat uçuş saatiniz olmadan EASA – Commercial pilot licence – CPL (A) kontrol uçuşuna giremezsiniz.

Ticari Pilot lisansı (EASA – Commercial pilot licence – CPL (A)) alabilmeniz için gerekli EASA-PIC saatiniz kabaca 100 saati PIC’dir. Avrupa’da Ticari Pilot lisansı (EASA – Commercial pilot licence – CPL (A)) En az bir defa 2 farklı meydana inecek şekilde 300 Deniz mili (NM) üzerinde PIC uçuş yapılmalıdır.

Pilot In Command uçuşları (EASA-PIC) uçabilmek için ;

  • Hususi Pilot Lisansı (EASA-Private Pilot License-PPL(A)) sahibi olmak,
  • Radyo komünikasyon sertifikasına sahip olmak (EASA-Radio Communication Certificate )
  • En az Medical Class II Sağlık rapor sahibi olmaktır.

PIC modülü uçuş eğitiminin en keyifli modülüdür. Gökyüzü ile doyasıya kucaklaşmanızı, kendinize uçuş konusunda güveninizin artmasını sağlar. Saati 79 Euro, evet yanlış duymadınız güvenlik pilotu (safety pilot) dahil 79 Euro’dan başlayan fiyatlarla!

Hayallerinizi ertelemeyin, PİLOT OLMAYA KANAT AÇIN. Hemen iletişime geçin.